Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

ALEJA GWIAZD W MIĘDZYZDROJACH

Znajdujemy się w sercu międzyzdrojskiej promenady przy Alei Gwiazd. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce… Tu można poczuć się gwiazdą, tylko tutaj każdy z nas jest  częścią wielkiej sceny, a Artyści są na wyciągnięcie ręki. To jedyna taka sceneria, której nie powstydziliby się najwybitniejsi mistrzowie sceny. Tłem dla niej jest Bałtyk, za każdym razem inny, raz spokojny i kojący, a innym razem wzburzony jakby wypowiadał wszystkie nagromadzone w nas emocje.

Sceneria warta niejednego Oskara.

Każde nowe wydarzenie, każda inicjatywa, mają swojego twórcę, kogoś kto ma wystarczająco dużo odwagi, wyobraźni aby tworzyć od podstaw, ale z rozmachem i pasją. Tak było i tym razem. Pomysłodawcą i twórcą Festiwalu Gwiazd jest Waldemar Dąbrowski, mecenas kultury, były Minister Kultury, obecnie dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej  w Warszawie, posiadający ogromny autorytet w środowisku artystycznym całego kraju.

W latach 80. nastąpiła dezintegracja środowiska artystycznego, a zawód aktora stracił na znaczeniu. Chęć przywrócenia odpowiedniej rangi, sensu temu wyjątkowemu powołaniu jakim jest zawód aktora, odbudowa relacji artystów i widzów przyświecała pomysłodawcy Festiwalu przy jego tworzeniu.

Jeszcze jedno wydarzenie miało wpływ na organizację Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd.

W marcu 1996 roku zmarł wybitny reżyser Krzysztof Kieślowski. Przyszły Go żegnać tłumy. W tym szczególnym momencie stanęło razem środowisko kultury – wielu mądrych, utalentowanych ludzi. Wtedy zrodziła się idea organizacji wydarzenia, podczas którego artyści polskiej sceny, przedstawiciele biznesu i polityki, będą mogli się spotkać i cieszyć swoim towarzystwem. A co ważne spotkać się także z wierną publicznością.

I tak z początkiem  lipca 1996 roku odbył się pierwszy Wakacyjny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Wśród mecenasów Festiwalu znaleźli się dr Jan Kulczyk i dr Franz Jurkowitsch, ówczesny właściciel hotelu ,,Amber Baltic”, który gościł w swych progach artystów biorących udział w Festiwalu. W listopadzie tego samego roku Rada Miejska w Międzyzdrojach przychyliła się do pomysłu Waldemara Dąbrowskiego i nadała części ulicy Bohaterów Warszawy nazwę Promenada Gwiazd. Kolejne edycje festiwalu miały ogromny wpływ na rozwój miasta.  W 1999 roku po kompleksowym remoncie i w zupełnie nowej aranżacji otwarto Międzynarodowy Dom Kultury. W tym roku przypadała 150. rocznica śmierci Fryderyka Chopina twórcy, który dał najpiękniejszy wyraz artystyczny polskości i stał się piewcą wszelkich ideałów ludzkości. W parku okalającym Dom Kultury odsłonięto popiersie tego wybitnego kompozytora.

Międzyzdroje stało się letnią stolicą kultury, goście przyjeżdżający na to wydarzenie mogli zapoznać się z wielkimi premierami polskiej sztuki, a program Festiwalu cechowała różnorodność i bogactwo. Festiwal trwał kilka dni, zawsze na początku lipca w atmosferze beztroski i wakacyjnego wypoczynku. Był jednak także miejscem spotkań i rozmów o sztuce.

Aby pozostał po nim trwały ślad, Waldemar Dąbrowski wprowadził w życie kolejną ideę – Aleję Gwiazd. Przestrzeń artystyczną, do realizacji której zaprosił wybitnego rzeźbiarza Adama Myjaka, twórcę wielu wystaw, projektów pomnikowych, plenerowych, scenograficznych, obecnie rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przy projektowaniu Alei przyświecała artyście myśl, aby był to autentyczny uścisk dłoni – Artysty i Widza. Unikalny charakter Alei Gwiazd to uwiecznione w brązie  odciski dłoni artystów i oryginalnych  autografów. Wśród artystów, którzy jako pierwsi odsłonili odciski swoich dłoni w 1996 roku byli Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski, wspaniała para wielkiego polskiego kina. Obecnie Aleja to  zbiór odcisków dłoni prawie 200. osób i oryginalne symboliczne rzeźby, upamiętniające wybitne osobowości ze świata kultury i ich dorobek artystyczny.

Organizatorem Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd od 1996 do 2005 roku była Fundacja „Dla 8,5” z Warszawy. W 2006 roku organizatorzy przenieśli Festiwal Gwiazd  do Gdańska.  Przez  4 lata w międzyzdrojskiej Alei Gwiazd nie pojawiły się nowe odciski dłoni, lecz festiwal był organizowany pod innymi nazwami.

Podczas Jubileuszowego XV Wakacyjnego Festiwalu Artystów 16 lipca 2010 roku, po  czteroletniej przerwie, odbyła się uroczysta gala odciśnięcia dłoni w międzyzdrojskiej Alei Gwiazd. Organizacji i finansowania wydarzenia podjęła się Gmina Międzyzdroje. Od 2011 roku dyrektorem artystycznym Festiwalu Gwiazd jest aktor i reżyser Olaf Lubaszenko.

Przez lata pojawiały się nowe odciski dłoni i Aleja wymagała modernizacji. W listopadzie 2005 roku pod nadzorem profesora Adama Myjaka zostały przełożone odciski dłoni na nową Aleję Gwiazd na skwerze rekreacyjnym przy ul. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach. Kolejna modernizacja Alei Gwiazd została przeprowadzona w 2018 roku. Przygotowana na następne edycje Festiwalu Gwiazd i Gale Odciśnięcia Dłoni, które przed nami, może zmieścić kolejne pamiątkowe odciski. To historia polskiego teatru, sceny muzycznej, kina i sztuk pięknych, jedna z głównych atrakcji miasta.

W dowód uznania i zasług dla rozwoju miasta Waldemar Dąbrowski (2004 r.) i prof. Adam Myjak (2013 r.) zostali odznaczeni  tytułem ,,Honorowy Obywatel Międzyzdrojów”.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia, w latach 2016 - 2018 zorganizowany został internetowy plebiscyt pn.,,Idol Publiczności”. Do udziału w plebiscycie zapraszano młodych artystów w uznaniu ich dorobku artystycznego i popularności wśród publiczności. Artysta, który uzyskał największą liczbę głosów oddanych przez internautów został uhonorowany, podczas uroczystej Gali Odciśnięcia Dłoni w Alei Gwiazd, odsłaniając swoją gwiazdę Idola Publiczności.

W 2020 roku, z uwagi na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, 25. edycja Festiwalu Gwiazd nie odbyła się.

Profesor Adam Myjak powiedział:

,,Aleja Gwiazd jest dla mnie swoistym fenomenem. Odciski, które pozostawili znani aktorzy, nawiązują kontakt z dłońmi tysięcy innych ludzi. Tworzy się pewien rytuał. Każdy pragnie dotknąć śladu utrwalonego w brązie. Na sekundę spotykają się dwie dłonie. Myślę, że jest to ważne dla obu stron”.

W piosence Zdzisławy Sośnickiej, wybitnej polskiej piosenkarki: ,,Aleją gwiazd, aleją gwiazd biegniemy, pod niebem gwiazd, pod niebem gwiazd żyjemy..” A my zapraszamy Państwa do spaceru w przepięknej scenerii polskiego wybrzeża po międzyzdrojskiej Alei Gwiazd. Spaceru nieśpiesznego, z nutką wspomnień. Na spotkanie z plejadą polskich artystów, tych których możemy oglądać, słuchać i podziwiać, ale także tych, których nie ma już wśród nas, a zostawili pamięć o sobie, ślad w Alei Gwiazd i naszych sercach.

Aleja Gwiazd

1996 Hommage a Krzysztof Kieślowski - rzeźba

Beata Tyszkiewicz
Krystyna Janda
Maja Komorowska
Bogusław Linda
Daniel Olbrychski
Krzysztof Piesiewicz
Janusz Gajos
Zbigniew Preisner
Janusz Olejniczak
Jarosław Jakimowicz
Zbigniew Zamachowski

1997 Andrzej Wajda - rzeźba

Anna Dymna
Marek Kondrat
Jan Peszek
Cezary Pazura
Wojciech Pszoniak
Andrzej Seweryn
Grażyna Szapołowska
Wojciech Malajkat
Anna Romantowska
Jan Englert

Olgierd Łukasiewicz
Andrzej Seweryn

1998 Jeremi Przybora -rzeźba

Gustaw Holoubek
Andrzej Łapicki
Jerzy Stuhr
Tadeusz Konwicki
Jerzy Trela
Jan Frycz
Adam Hanuszkiewicz
Jan Nowicki
Anna Seniuk,
Magdalena Zawadzka
Dorota Segda
Joanna Szczepkowska
Maria Pakulnis
Katarzyna Figura
Krzysztof Kolberger
Stanisław Tym
Andrzej Łapicki
Olaf Lubaszenko

1999 Homagge a Jerzy Bińczycki -rzeźba

Zbigniew Zapasiewicz
Jadwiga Barańska
Jerzy Radziwiłowicz
Krzysztof Majchrzak
Piotr Machalica
Wiktor Zborowski
Michał Żebrowski
Jerzy Hoffman - rzeźba

2000 Krzysztof Zanussi - rzeźba

Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Ewa Wiśniewska
Edward Dziewoński "Dudek”
Piotr Fronczewski
Wiesław Gołas
Krzysztof Kowalewski
Bohdan Łazuka
Wojciech Młynarski
Marian Opania
Wojciech Pokora
Szymon Szurmiej

2001 Poświęcony Muzom

Jerzy Kawalerowicz
Olga Lipińska
Alina Janowska
Maja Ostaszewska
Danuta Stenka
Dorota Stalińska
Igor Przegrodzki
Franciszek Pieczka
Michał Bajor
Artur Żmijewski
Jacek Fedorowicz
Andrzej Strzelecki

2002 Poświęcony 50-leciu Teatru Telewizji

Stanisława Celińska
Magdalena Cielecka
Bożena Dykiel
Anna Polony
Artur Barciś
Rafał Królikowski
Jan Machulski
Leon Niemczyk
Leonard Pietraszak
Tomasz Stockinger

2003 Poświęcony poezji

Janusz Majewski
Irena Kwiatkowska
Hanka Bielicka
Elżbieta Czyżewska
Zofia Kucówna
Ewa Błaszczyk
Małgorzata Foremniak
Jerzy Kamas
Władysław Kowalski
Marian Kociniak
Marek Walczewski
Krzysztof Globisz
Zbigniew Buczkowski

2004 Poświęcony Witoldowi Gombrowiczowi,

Edyta Jungowska
Małgorzata Kożuchowska
Ignacy Gogolewski
Jan Kociniak
Jan Kobuszewski
Emil Karewicz
Stanisław Mikulski
Paweł Wilczak
Andrzej Zaorski
Agnieszka Holland 
Anna Milewska 

2005 10. Jubileuszowy Wakacyjny Festiwal Gwiazd

Roman Polański
Witold Sobociński
Barbara Krafftówna,
Jerzy Skolimowski
Janusz Głowacki
Anna Nehrebecka
Emilia Krakowska
Agnieszka Krukówna
Kinga Preis
Marek Piwowski
Krzysztof Jasiński
Piotr Adamczyk

2008 ławeczka z brązu – rzeźba Gustawa  Holoubka

2009 rzeźba z brązu Jana Machulskiego

2010 15. Jubileuszowy Wakacyjny Festiwal Artystów

Anna Dereszowska
Hanna Śleszyńska
Tomasz Karolak
Borys Szyc
Franciszek Starowieyski

2011

Janusz Józefowicz
Anna Jurksztowicz
Zbigniew Górny
Krzesimir Dębski
rzeźba z brązu – stolik Krzysztofa Kolbergera

2012

Anna Przybylska
Beata Rybotycka
Krystyna Sienkiewicz
Zofia Czerwińska
Szymon Bobrowski
Waldemar Malicki
Maciej Kozłowski – tablica

2013

Hanna Banaszak
Emilian Kamiński
Ewa Kasprzyk
Joanna Kurowska
Edward Linde-Lubaszenko
Teresa Lipińska
Antoni Pawlicki
Jerzy Satanowski
Jan Wieczorkowski
Jan Wołek
Maciej Zakościelny
Janusz Zaorski
Janusz Morgenstern - tablica

2014

Andrzej Kopiczyński
Teresa Lipowska
Andrzej Nejman
Andrzej Pągowski
Andrzej Poniedzielski
Maryla Rodowicz
Paweł Wawrzecki
Ewa Wencel
Agnieszka Włodarczyk
Wojciech Kilar - tablica

2015

Witold Pyrkosz
Henryk Sawka
Magdalena Różczka
Mikołaj Grabowski
Paweł Królikowski
Jacek Cygan 
Alicja Węgorzewska 
Piotr Gąsowski
Piotr Polk
Jakub Wesołowski
Jerzy Turek (pośmiertnie)

2016

Ewa Braun
Marian Dziędziel
Michał Kwieciński
Justyna Steczkowska
Ewa Szykulska
Zbigniew Wodecki
Katarzyna Żak
Idol Publiczności– Natalia Sikora

2017

Edyta Bartosiewicz
Magdalena Boczarska
Janusz Kondratiuk
Iza Kuna
Paweł Małaszyński
Beata Poźniak
Justyna Sieńczyłło
Piotr Szwedes
Bartłomiej Topa
Wojciech Wysocki
Idol Publiczności –  Zofia Zborowska

2018

Iga Cembrzyńska
Katarzyna Skrzynecka
Paweł Deląg
Grażyna Wolszczak
Mirosław Baka
Maciej Miecznikowski
Krzysztof Cugowski
Natalia Rybicka
Prof. Adam Myjak – tablica
Idol Publiczności – Piotr Gawron – Jedlikowski
ławeczka z brązu – rzeźba Ireny Jarockiej

2019 Hommage Stanisław Bareja

Krzysztof Gosztyła
Anna Gornostaj
Zdzisław Kuźniar
Sławomira Łozińska
Mikołaj Roznerski
Krystyna Tkacz
Krzysztof Tyniec
Anna Wyszkoni
rzeźba poświęcona twórczości Stanisława Barei w 90. rocznicę urodzin


PLAC GWIAZD – ukwiecone Międzyzdroje

 

Projekt ukwiecenia miasta ma swoje długie tradycje i swoją historię, która pisze się od 2008 roku. Urzędujący w tym czasie Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz, za zgodą Rady Miejskiej, przyjął koncepcję ukwiecenia miasta przedstawioną przez Sławomira Rosiaka, który realizował takie projekty w pobliskich okolicach np. w Rewalu.

Projekt „Międzyzdroje w kwiatach”, rozpoczął się w roku 2009. W owym czasie w Zakładzie Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach utworzono tzw. „Zieloną Brygadę”, której zadaniem było przeprowadzenie pod nadzorem autora  wszelkich prac związanych z pielęgnacją zieleni w mieście. Szczegółowo określono zakres prac i miejsca zagospodarowania. W pierwszej kolejności był to istniejący park Chopina, centrum miasta oraz część promenady przy Alei Gwiazd. Przestrzeń została ciekawie zaaranżowana, posadzone zostały tysiące kwiatów i krzewów, łąki zostały zamienione w ogrody. Częścią projektu było także oświetlenie, które podświetlało najlepsze okazy i kompozycje roślinne.

Zgodnie z koncepcją autora projektu na promenadzie, w miejscu gdzie obecnie się znajdujemy,  powstał park w stylu angielskim . Jak wyjaśniał Sławomir Rosiak „ Nie jest to typowy ogród angielski. Angielskie klimaty wprowadzają drzewa, oazy kwietne i strzyżone trawniki. Specjalnie z Włoch przywieziono duży gazon na kwiaty pnące. Na skwerze rosną najpiękniejsze róże świata: Leonardo da Vinci, Erotica . Liczymy, że będą tu przychodziły zakochane pary.” 

Koncepcja autora projektu uwzględniała również centrum miasta. Przy ul. Gryfa Pomorskiego, powstała kwietna rabatka z napisem Międzyzdroje, a na placu Stefana kardynała Wyszyńskiego przy pomniku marynarza stanęła drewniana łódka z napisem Międzyzdroje, obsadzona dookoła morzem lawendy. 

W 2011 roku realizację projektu „Międzyzdroje w kwiatach” przejęła Anida Kostrzewa, z „Zielonej Brygady”. To autorstwa jej pomysłu przy promenadzie vis a vis Informacji Turystycznej w 2012r. stanął kwietny paw nazwany potocznie Tolkiem. Skąd to imię? Zatrzymujący się przy kwietnym pawiu turyści z Niemiec z zachwytem przechodząc obok niego mówili „toll”, co znaczy zachwycający. Pracownikom „Zielonej Brygady” bardzo się to spodobało więc nazwali pawia Tolek i tak już zostało. Tolek wpisał się na stałe w krajobraz międzyzdrojskiej promenady, a autorka pomysłu, jak sama twierdzi  wymyśliła go już jako dziecko, malując kolorowe, kwiatowe pawie. W dorosłym życiu udało się Anidzie Kostrzewie urzeczywistnić pomysł, choć praca nad taką kwietną rzeźbą była bardzo mozolna.

W kolejnych latach na terenie miasta powstawały nowe instalacje kwietne: w 2013r. na promenadzie motyl Emanuel, a w 2014r. biedronka Kropka. W centrum przy pomniku marynarza na placu Stefana kardynała Wyszyńskiego w czerwcu 2013 roku w łódce stanął drewniany rybak, wyrzeźbiony przez  Bogdana Owczarskiego. Tym samym miejsce to nabrało morskiego charakteru, gdzie turyści chętnie uwieczniają się na zdjęciach.

Od 2019 roku opieką nad międzyzdrojską zielenią zajmuje się kierownik Zakładu Ochrony Środowiska w Międzyzdrojach Joanna Różycka wraz z zespołem pracowników „Zielonej Brygady”. Jak informuje : „corocznie  łącznie zakupujemy ponad 31 000 sztuk kwiatów z czego w ziemię nasadzamy ponad 28 000 sztuk. Reszta to wiszące kaskady kwiatowe ustawione w formie stożków. Kontynuujemy tradycję ukwiecania Międzyzdrojów i wprowadzamy nowe pomysły. W 2019r. po raz pierwszy zasadziliśmy krokusy, tulipany i żonkile, które pięknie zakwitły i cieszyły wszystkich wczesną wiosną 2020r.”

 W 2016 roku, pojawiła się możliwość dofinansowania projektów na zieleń. W głowie ówczesnego Burmistrza ( Leszka Dorosza ) zakiełkowała ideea stworzenia nowej formy zagospodarowania miasta zielenią. Koncepcja zakładała stworzenie atrakcyjnych terenów do rekreacji i spędzania wolnego czasu w mieście. Powstał projekt „„Międzyzdroje – Morze Zieleni” , w którym tereny objęte projektem o łącznej powierzchni 8,8053 ha, zostały podzielone na 8 obszarów: Zielona Brama, Plac Przyrodniczy, Park Rzeźb, Park Leśny, Park Zdrojowy, Plac Gwiazd, Park Aktywności, Park Popołudniowy. Wydzielone tereny znajdują się w różnych częściach miasta, a każdy z nich zaprojektowany został w sposób umożliwiający zarówno wypoczynek jak i rekreację.  Autorami projektu „Międzyzdroje – Morze Zieleni” są młodzi architekci z pracowni „Górski Chmielewska Architekci” ze Szczecina ( arch. Katarzyna Chmielewska i arch. Dominik Górski). Projekt jako jedyny w województwie zachodniopomorskim i jako jeden z siedmiu w Polsce, uzyskał dofinansowanie w wysokości 5.142.338,16 zł. Całkowita wartość projektu wyniosła 10 957 281 zł.  Projekt „Międzyzdroje – Morze Zieleni realizowany jest od 2017r. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego pn.: „Zagospodarowanie terenów zieleni w Międzyzdrojach”. Termin zakończenia prac w 2021r.

Plac Gwiazd – koncepcja, roślinność

 Koncepcja zagospodarowania parku zakładała stworzenie przestrzeni na promenadzie, odpowiadającej intensywnemu wykorzystaniu przez turystów, dostosowanie projektowanej zieleni do różnorodnej aktywności użytkowników oraz otwarcie terenu dla dużej ilości obserwatorów, podczas organizowanych przez miasto corocznych imprez cyklicznych. By to osiągnąć w centralnej części placu zaprojektowano podniesienie części terenu w sposób kaskadowy na wysokość ok. 2,8m n.p.m. aby w naturalny sposób stworzyć taras widokowy do oglądania odbywających się na scenie na Alei Gwiazd eventów. Wznoszący się teren oddzielono murkami oporowymi o wysokości 40 cm, które obecnie pełnią funkcję siedzisk. W tym otoczeniu spotykamy roślinność wielogatunkowych traw wysokich, w tym kolorowych odmian Miskantu chińskiego.

fot. A. Kostrzewa

Miskant chiński ( Miscanthus sinensis) to najczęściej uprawiany w ogrodach gatunek trawy z rodziny miskantów, ceniony głównie z racji na niezwykle efektowne kwiatostany. Liczne odmiany miskanta chińskiego różnią się barwą liści, terminem kwitnienia i osiąganym wzrostem ( od 50 cm do 2 m ). W projekcie „Międzyzdroje – Morze Zieleni” spotykamy min. odmianę Morning Light, jedną z najbardziej malowniczych bylinowych traw ozdobnych. Tworzy ona wąskie u podstawy i szerokie u góry kępy dorastające do 1,5 m wysokości. Cechą charakterystyczną tej trawy są długie, bardzo wąskie liście, niemal nitkowate na wierzchołkach – łukowato wygięte i obwiedzione kremową obwódką, z wyraźnym, srebrzystym nerwem głównym. Liście poruszają się nawet przy lekkich podmuchach wiatru. Jesienią przebarwiają się i powoli zasychają. Inną obsadzoną w parku odmianą miskantu chińskiego jest Silberfeder, która wyróżnia  się wysokością – dorasta do 2 m oraz  bardzo obfitym i dość wczesnym kwitnieniem. Strzeliste, wiechowate kwiatostany pojawiają się już w sierpniu, zachwycając niezwykłą formą oraz piękną, srebrzystobiałą barwą. W parku spotkamy również odmianę Zerbrinus o charakterystycznych zielonych liściach w poprzeczne, nieregularne, kremowe pasy.

W ramach projektu teren Placu Gwiazd podzielono na strefy umożliwiające różne formy aktywności. Wydzielona strefa dla dzieci młodszych i starszych to plac zabaw, w którym znajdują się wielofunkcyjne zabawki: trampoliny i zjeżdżalnie, zabawki edukacyjne i ścianka wspinaczkowa. Miejsce to obsadzono zielenią wydmową, tak charakterystyczną dla nadmorskich miejscowości. Turzyca piaskowa, szczotlicha siwa czy wydmuchrzyca piaskowa to typowe trawy wydmowe, niewymagające i odporne na suszę, które zostały tutaj nasadzone. Taka np. szczotlicha siwa, zwana potocznie kozią bródką (Corynephorus canescens ), osiąga zaledwie 25 cm wysokości i tworzy kępki złożone ze sztywnych igiełkowatych liści koloru szaro niebieskiego z czerwono podbiegniętą nasadą. Układają  się wachlarzowato. Roślina kwitnie w maju i czerwcu, a jej kwiaty mają postać szarych, często różowawych kłosków.

W Strefie wypoczynku zapewniono wygodne leżaki i ławki, gdzie można spokojnie odetchnąć i delektować się morską bryzą. Posadzono tu wiele gatunków kwitnących drzew: min.  wiśnie i jabłonie, które wiosną kolorowo kwitną a latem zapewniają i tworzą przytulną ochronę przed słońcem. Z myślą o możliwościach indywidualnego zorganizowania pikniku w otoczeniu gwiazd, zamontowano siedliska na trawie o zróżnicowanej wysokości.   

Ważnym elementem Placu Gwiazd są ścieżki i ciągi piesze oraz ich dostosowanie do zwiększonego natężenia ruchu w obszarze Alei Gwiazd. Zaprojektowane ścieżki z kruszywa mineralnego oraz płyt granitowych zostały podświetlone i stworzyły niepowtarzalną „ścieżkę światła”, atrakcyjną szczególnie po zmroku  dla wszystkich spacerujących. 


Mapa