Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

Park Aktywności

Teren parku zajmuje powierzchnię 0,74 ha. i usytuowany jest pomiędzy wydmą i ulicą Bohaterów Warszawy. Stąd pomysł projektantów parku, by w tej części  promenady wykorzystać i zagospodarować istniejący teren wybrzeża wydmowego.

Wybrzeże wydmowe powstaje  pod wpływem działania fal morskich a podstawową rolę w procesie jego tworzenia odgrywa wiatr. Na polskim wybrzeżu wieją przeważnie wiatry północno-zachodnie i zachodnie a więc od strony morza, przyczyniając się do tworzenia wydm, czyli piaszczystych wzniesień usypanych przez wiatr. Warunki środowiska wpływają na różny kształt i rozmiar wydm. Pojedyncza wydma składa się ze stoku dowietrznego i zawietrznego, które rozdziela grzbiet wydmy. Stoki te są zazwyczaj asymetryczne. Nakładające się wydmy tworzą nieregularne, rozległe formy poprzeczne do kierunku wiatru – pola wydmowe. Roślinność wydmowa by przetrwać, musi odznaczać się ogromną odpornością na zasypywanie przez ruchome piaski. Takie warunki najlepiej  nad Bałtykiem spełniają trawy, przede wszystkim piaskownica zwyczajna (Ammophila arenaria) i wydmuchrzyca piaskowa (Elymus arenarius). I właśnie tych i innych roślin wydmowych można wypatrywać na powierzchni skarp i fragmentach pasów zieleni parku aktywności. Swoje miejsce znalazły tu również turzyca piaskowa, jasieniec i goździk  piaskowy, kocanki piaskowe i szczotlicha siwa.

W  otoczeniu wydm, wśród innych okalających park drzew znajdziemy ciekawy pomnik przyrody  - jesion mannowy.  
Jesion mannowy  (Fraxinus ornus) jest najpiękniejszym drzewem z gatunku jesionów. Tworzy krzewy lub niewysokie drzewa, które od maja do czerwca obsypane są białymi pachnącymi kwiatami, ujętymi w gęste wiechy. Dekoracyjne są również duże piłkowane listki. Jesion mannowy należy do rodziny roślin oliwkowatych. Jest ciepłolubny, nie w pełni mrozoodporny, więc najlepiej rośnie w zachodnich, cieplejszych rejonach Polski. Charakterystycznymi wyróżnikami gatunku, oprócz pachnących białych kwiatów, są czerwonawe młode pędy oraz omszone pąki. Zielone liście są omszone na spodniej części blaszki liściowej, wzdłuż głównego nerwu. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty pojawiają się po ukazaniu się liści. Zebrane są w 12 -15-cm wiechy, zdobiące końce pędów. Owocem są wąskie skrzydlaki, osiągające do 2,5 cm długości. Jesion mannowy swoją nazwę zawdzięcza gęstemu sokowi, który wypływa z naciętych gałązek i pni. Krzepnąca wydzielina - manna znajduje zastosowanie w medycynie. Jesion jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i  dobrze znosi susze.
Przechodząc przez Park Aktywności do Parku Popołudniowego przez całą jego długość wzdłuż ścieżki rowerowej,  rozciągają się rabaty bylinowo – trawiaste. Posadzono tu 9 różnych gatunków bylin i traw w tym: czosnek olbrzymi, goździk siny, jeżówkę purpurową czy szałwię omszoną. Rośliny te tworzą kolorowy dywan, ciesząc wzrok spacerowiczów i przejeżdżających rowerzystów.    

W tym miejscu znajdujemy się w najstarszej części zabudowy architektonicznej Międzyzdrojów, zwanej kuracyjną lub kąpieliskową (Bäderarchitektur). Budynki w tej zabudowie powstawały począwszy od drugiej połowy XIX wieku do 1945 roku. Niektóre z nich po wojnie zostały rozebrane, a cegłę wysłano na odbudowę Warszawy. Budynki posiadają charakterystyczne dla tego rodzaju budownictwa elementy: wieżyczki widokowe i ozdobne, kolumny, dekoracyjne tympanony, logie oraz duże werandy. Budynki wraz ze wzrostem rangi kurortu stawały się coraz bardziej okazałe i reprezentacyjne, mimo zmieniających się stylów w architekturze, zawsze wyrażały letniskowy charakter miejscowości. Wznoszono je w stylu klasycystycznym, secesyjnym, neobarokowym i opartym na motywach ludowych. Często łączono style, np. szwajcarski z klasycystycznym. Przy ulicach znajdujących się nieopodal promenady, powstały również obiekty mniejsze i bardziej kameralne, choć zdarzają się i tu wyjątki. W willach zaskakuje nas wysokość wnętrz, waha się w granicach 3- 3, 6m. Zasadą było, że im wyższy był pokój, tym wyższa była cena jego wynajmu.
 Przy ul. Bohaterów Warszawy przy wejściu do Parku Aktywności warto zwrócić uwagę na dawny hotel ,,Seeblick”- dzisiejszy ,,Bałtyk”( ul. B. Warszawy 14) oraz willę „Stella Maris” ( usytuowana przy „Bałtyku” ). Przypomina ona mały pałacyk. Pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Pozostałością po kilku przeróbkach domu jest „szwajcarska” forma dachu (szeroki okap wsparty na drewnianych kroksztynach). Klasycystyczne wile charakteryzują się m. in. tym , że posiadają kolumny, półkolumny z kapitelami wzorowanymi na jońskich, doryckich lub korynckich i ozdobne gzymsy.

Szczególnie okazale prezentuje się również „Willa Richter” ( ul. Bohaterów Warszawy 4 ), znajdująca się na wysokości Parku Popołudniowego zbudowana przez przedsiębiorców ze Szczecina w 1908 roku, jako letnia rezydencja rodzeństwa Klingenberg Jest to jednokondygnacyjny budynek przykryty ceramicznym dachem, z okienkami poddaszowymi zwanymi czasami glorietą. Górną część budowli ozdabiają szczyty, na których naniesiono złociste sześcioramienne gwiazdy, otoczone rośliną wicia. Na narożu budynku znajduje się trzykondygnacyjna sześcioboczna wieża, zakończona widokową galerią z blaszanym hełmem. Willa jest pięknym przykładem budownictwa secesyjnego, charakteryzującego się płynnością linii i miękką geometryzowaną ornamentacją.
Warto odwiedzić Park Aktywności. Można tu aktywnie wypocząć, można podziwiać starą, kąpieliskową architekturę Międzyzdrojów, lub po prostu odpocząć napawając się różnorodnym widokiem zieleni w parku.

Panorama 360o


Mapa