Archiwalna Strona Nasza praca służy ludziom – Anida Kostrzewa i Adam Celiński - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

Przedstawiamy Państwu rozmowę z Adamem Celińskim kierownikiem Zakładu Ochrony Środowiska i Anidą Kostrzewą, brygadzistką „Zielonej Brygady”.

- Panie Kierowniku proszę o ocenę mijającego sezonu zimowego 2015/2016.

 Adam Celiński: - Dla postronnej osoby zimy w naszym regionie nie było od kilku lat. Tymczasem z naszego punktu widzenia zima taka, jaką mamy za sobą jest dużo trudniejsza. Dużo łatwiej jest przy stałej ujemnej temperaturze usunąć warstwę śniegu niż być w ciągłej gotowości na zmieniające się warunki pogodowe.

Podam przykład: w dzień mamy dodatnią temperaturę i śnieg bądź lód topnieje, a sól zostaje wypłukiwana, po czym w nocy znowu to marznie i ponownie powstaje gołoledź. To zmusza nas do ponownego posypywania ulic i chodników i w zasadzie tak naprzemiennie. W naszym klimacie to bardzo częste zjawisko, którego „gołym okiem” nie widać, lecz w praktyce wymusza podjęcie przez nas działania.

- Jakie działania w ZOŚ są planowane w tym roku?

Adam Celiński: - Poza tym, że będziemy w tym roku odbierać odpady z Ogrodów Działkowych, to nie planujemy szerszych przedsięwzięć. Zawsze jednak powtarzam, że Międzyzdroje to miasto wymagające, pełne wyzwań. Wychodzę z założenia, że zawsze można zrobić coś lepiej.

Dokładamy więc starań i jesteśmy po to, aby służyć społeczeństwu, podnosimy jakość wykonywanej pracy. Kluczem do tego by było jeszcze lepiej, taniej, szybciej jest ciągłe doinwestowywanie w sprzęt zastępujący pracę ludzi. Dlatego corocznie wnioskuję o zabezpieczenie w budżecie gminy środków na zakupy inwestycyjne. Dzięki przychylności burmistrza i Rady Miejskiej udaje nam się sukcesywnie ten sprzęt zakupywać.

Rozważamy inwestycje na cmentarzu miejskim, m.in.: wprowadzenie windy przy pochówku, aby podnieść jakość usług. Starą część cmentarza należy wyposażyć w oświetlenie, kompleksowo wyremontować alejki i zaopatrzyć cmentarz w większe ilości punktów czerpania wody, konieczny jest generalny remont kaplicy. Ponadto będę wnioskował o zakup nowych koszy na śmieci, ponieważ ich obecna ilość na terenie miasta jest niewystarczająca.

ZOŚ nadal, jak w roku ubiegłym, będzie zajmował się Strefą Płatnego Parkowania, od 18 kwietnia otwieramy biuro strefy (szczegółowe informacje na ten temat na str. 15 Informatora).

- Przed nami wiosna i praca przy zieleni miejskiej. Proszę powiedzieć o tym zadaniu.

Adam Celiński: - Trudność pracy przy zieleni polega na nieprzewidywalności pogody, to utrudnia utrzymanie zieleni na tak wysokim poziomie, jaki obserwujemy w Międzyzdrojach. Myślę jednak, że możemy być dumni z tego, jak wygląda zieleń miejska w naszym mieście. Uważam też, że należy poszerzać rabaty kwiatowe na kolejnych terenach, jak choćby na zachodniej części promenady.

Uzasadnione moim zdaniem jest również wykonanie kompleksowego projektu zieleni miejskiej dla Międzyzdrojów. Nie tylko kwiatów, ale inwentaryzacji drzew i wszystkich elementów zieleni, po to aby, bez względu na to kto zarządza tym w danym momencie, zapewniona była kontynuacja działań przez wiele lat.

Warto byłoby poddać taki projekt konsultacjom społecznym. Zieleń to bardzo ważny element w przestrzeni miejskiej, działa kojąco na człowieka i przyciąga chcących korzystać z jej walorów.

Anida Kostrzewa: W tym roku planujemy wysadzić ponad 47 tysięcy roślin. Rozpoczynamy od inwentaryzacji uszkodzonych nasadzeń, uzupełniamy te, które zginęły. Co roku planujemy nowe nasadzenia, nowe kwiaty i ich kolory.

Nie zmieniamy tylko tych terenów, które zaprojektował poprzednik Sławomir Rosiak, one są utrzymywane w tych samych kolorach. Wzbogacamy rabaty o nowe nasadzenia, byliny wieloletnie. Pojawiają się kolekcjonerskie rośliny, nowości, nieznane dotychczas np.: judaszowiec kanadyjski, niecierpek wyhodowany przez Japończyków - wprowadziliśmy jako pierwsi nową jego odmianę, która charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Każda inwestycja gminna dotycząca dróg wymaga od nas zagospodarowania tych terenów pod względem zieleni.

- ,,Międzyzdroje w kwiatach”, to projekt który cieszy się ogromnym powodzeniem - paw Tolek, biedronka, motyl Emanuel. Czy w tym roku pojawią się nowe kompozycje?

Anida Kostrzewa: - Międzyzdroje to miasto kwiatów i zieleni, mamy fantastycznie prezentujące się figury, które doczekały się nawet swojego miejsca na pocztówkach. W tym roku nie planujemy nowych konstrukcji. Zajmiemy się przede wszystkim centrum miasta. Naprzeciwko biblioteki powstanie ogród bylinowy, który najpiękniejszy będzie za 2 lata.

Zagospodarujemy także teren przy ul. Kolejowej – przy Żabce, zamiast zieleni trawników pojawią się popularne na świecie kolorowe rabaty. Turyści pytają o dziewczynę w kwiatach, która stała na promenadzie. To była kompozycja wzbudzająca kontrowersje, jedni byli zachwyceni, inni krytykowali. Niestety pomysł na kwietną dziewczynę w tym miejscu nie przyjął się i musiała ona opuścić naszą promenadę.

- Pani Anido, wiemy że oprócz pracy w ZOŚ, aktywnie i z dużym zaangażowaniem promuje Pani międzyzdrojską zieleń w mediach społecznościowych.

Anida Kostrzewa: - Wiem, jak ogromne znaczenie mają media społecznościowe, jak ważne jest zaistnienie w internecie. Przez lata, zanim zostałam pracownikiem ZOŚ, pracowa- łam w kilku rozgłośniach radiowych, w których przeszłam szkolenia związane z reklamą i jej wpływem na ludzi. I te umiejętności przydają się w obecnej pracy.

Moje działania to tak naprawdę odpowiedź na potrzeby i prośby osób przyjeż- dżających do Międzyzdrojów, które chciały być na bieżąco, zobaczyć jak wyglądają przygotowania do sezonu, jak wyglądają ich ulubione zielone rzeźby, dlatego założyłam stronę "moje ogrody". Ludzie przychodzą do nas, gdy są w mieście, żeby popatrzeć na naszą pracę.

Praca przy zieleni wymaga stałego rozwoju, dlatego biorę udział w targach takich, jak: ,,Gardenia” - największe targi ogrodowe w Poznaniu, czy ,,Zieleń to życie” w Warszawie. To doskonała okazja do szkoleń dotyczących pielęgnacji drzew, kwiatów, hortiterapii czyli leczenia za pomocą ogrodów, spotkań z fachowcami z całej Polski, okazja do śledzenia najnowszych trendów w ogrodnictwie z całego świata.

Zainteresowanie i uznanie dla naszej pracy przez osoby odwiedzające miasto powoduje, że sami sobie stawiamy wysoko poprzeczkę. Chętnie biorę udział w konferencjach, targach specjalistycznych, które są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, ale i zaprezentowania naszych międzyzdrojskich dokonań szerszemu gronu.

- Uprzejmie dziękuję Państwu za rozmowę. Korzystając z okazji składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom ZOŚ za ich codzienną pracę na rzecz miasta.

Rozmowę przeprowadziła: Joanna Ścigała

Archiwalna Strona