Archiwalna Strona Czas wspomnień, 5 maja 1945 roku pamiętna data w historii Międzyzdrojów. - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

05 maj 2020

Szanowni Państwo,

Dla Międzyzdrojów dzień 5 maja 1945 r. jest pamiętnym dniem w historii. To dzień, kiedy wojska radzieckie weszły do nadmorskich miejscowości i utworzyły na tym terenie komunistyczną administrację. Jest paradoksem dziejów, że wraz z sowieckimi czołgami pojawiały się też polskie flagi, które miały symbolizować również narodziny polskiej administracji. Od lat toczy się spór na ile suwerenna i polska to była administracja. Nie temu jednak jest poświęcone to krótkie wspomnienie.  Faktem jest, że wielu przybyłych wówczas osadników wieszało na zajętych przez siebie domach polskie flagi. Tak jak -  „Bazyli Pouch, będący w Międzyzdrojach od 1944 r., wspominał: przyszły ciężkie dni, samoloty z czerwonymi gwiazdami, bezlitośnie bombardowały niemieckie obiekty wojskowe, względnie patrole niemieckie, grupy wojsk niemieckich uciekających przed wojskami radzieckimi. W tym czasie zająłem opuszczony przez Niemców domek przy ul. Leśnej 18 i tam zamieszkałem z rodziną. Czekaliśmy pod strachem, co z nami będzie dalej. Żona uszyła flagę biało-czerwoną. W dniu 5 maja 1945 roku na początku ul. Leśnej od Warnowa ukazał się pierwszy żołnierz radzieckiego patrolu i na ul. Leśnej, domu nr 18 powiała biało-czerwona chorągiew. Pierwsza w Międzyzdrojach wywieszona przez nas”[i].  

Nowi mieszkańcy zaczynali nowe życie, pełne niepewności o przyszłość, trudne, wśród obcych ludzi, domów i rzeczy… I tak zaczęła się historia tworzenia tej „międzyzdrojskiej małej ojczyzny” na Pomorzu Zachodnim.

„Przyszedł czas, żeby ocalić od zapomnienia historię miasta i ludzi, którzy tu przyjechali z nakazu, czy wyboru. Zaprezentować Państwu to, co uda nam się uporządkować, skatalogować, odtworzyć i wyeksponować. Sięgnęliśmy do Kronik prowadzonych przez Państwa Reginę i Bronisława Chmielowskich oraz ich zbiorów, gromadzonych przez  lata. Może rozpoznacie rodzinne pamiątki przekazane do ówczesnej Izby Pamięci, która była w Szkole Podstawowej przy ul. Leśnej lub na starych szkolnych fotografiach. Tak, po wielu, wielu  latach „poniewierki” znaleźliśmy miejsce w budynku przy ul. Kolejowej 33 w Międzyzdrojach na utworzenie Izby Pamięci – Galerii Wspomnień. Podjęliśmy to wyzwanie, żeby „ocalić od zapomnienia”  historię miasta i ludzi  - podkreśla Mateusz Bobek - Burmistrz Międzyzdrojów.

Wszystkie zbiory są  w budynku przy ul. Kolejowej 33 w Międzyzdrojach. Pracownicy referatu POK przygotowują  je do prezentacji. Myślę, że już wkrótce, kiedy miną ograniczenia, zaprosimy Państwa do pięknych wspomnień uwiecznionych na zdjęciach i pamiątkach z minionych lat. Zachęcamy Państwa do współpracy.

Jadwiga Bober  tel. 91 327 56 68
Tomasz Rychłowski tel. 91 3275664 
Referat Promocji i Obsługi Klienta

Cyt.  Archiwum Państwowe w Szczecinie, Oddział w Międzyzdrojach (dalej APSzOM, Urząd Miejski w Międzyzdrojach, sygn. 1, Regina i Bronisław Chmielowscy, Kronika, k.53, Monografia „Słoneczne Międzyzdroje” str.61.

 
Archiwalna Strona