Archiwalna Strona Dobrze, że jesteście - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

27 kwi 2017

„Trzeba wielkiej odwagi, by wyciągnąć rękę do ludzi, których świat wolałby spisać na straty”

Regina Brett

Już po raz trzeci, 25 kwietnia 2017 r. w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach mogliśmy uczestniczyć w prawdziwym święcie sztuki, w wykonaniu dzieci niepełnosprawnych z Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych z Ostromic i Przybiernowa, prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo Koło w Wolinie. Prezesem stowarzyszenia jest Pan Adam Jasiewicz. Pomysłodawcą i organizatorem III Festiwalu Aktora Niepełnosprawnego  jest Pani Bożena Daniluk – sekretarz Zarządu Koła, oboje są mieszkańcami Międzyzdrojów i rodzicami  niepełnosprawnych dzieci.
W myśl słów Organizatorów „Niepełnosprawny aktor potrafi wiele, tylko trzeba dać mu szansę”, w programie mogliśmy zobaczyć młodych  artystów:
- z OREW w Ostromicach w sztuce „Witaminowa Moc”, scenariusz i reżyseria Anna Winnicka i „Morska opowieść”, scenariusz i reżyseria Jelena Arżanowa;
- z OREW w Przybiernowie w sztuce „Nasz drugi dom”, scenariusz i reżyseria Sylwia Jaworska i „W krainie wesołych krasnoludków”, scenariusz i reżyseria Sylwia Jaworska; 
- ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Przybiernowie w sztuce „Zawsze z Tobą chciałbym być”, scenariusz i reżyseria Agata Musiał; oraz Teatr „MY”, w sztuce „Wyjątkowa matka”, scenariusz i reżyseria Bożena Daniluk.
Teatr „MY”, działa od 2012 r., w którym biorą udział pracownicy wolińskiego koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz rodzice chorych dzieci. Celem tego artystycznego przedsięwzięcia  jest szerzenie podstawowej wiedzy o niepełnosprawności, której tytuł brzmi „Niepełnosprawność - nieoczekiwany gość”.
To był dzień szczególny, pełen emocji, wzruszeń, refleksji, radości i piękna. Występy dzieci w programie artystycznym uświadomiły nam, jak cenne jest życie. Jak rodzice i opiekunowie walczą, żeby pokazać światu dziecko niepełnosprawne, jakim jest cudem, wybranym przez los, czy Boga. To, co mogliśmy zobaczyć i przeżyć na Festiwalu Aktora Niepełnosprawnego, to piękne wydarzenie, z udziałem dzieci niepełnosprawnych napawa optymizmem, że są wokół nas ludzie „wielkiego serca”.  Można tylko sobie wyobrazić jak ciężką pracę wykonują rodzice, opiekunowie i wychowawcy, żebyśmy mogli zobaczyć ten wyjątkowy program artystyczny i wystawę prac dzieci z ośrodków.  Czy ważne są przywileje, sława, dobra materialne, jeżeli nie ma przyjaźni, zrozumienia, wsparcia drugiego człowieka i miłości? Czy w pogoń za pieniędzmi, karierą, nie zapominamy o tych słabszych, nie mogących żyć samodzielnie, bez opieki rodziców?.  Podopieczni, dzieci i dorośli niepełnosprawni intelektualnie inaczej odbierają ten świat. Niektórzy o pomoc nie potrafią nawet prosić. To pięknie, że jest grupa osób, która zarejestrowała stowarzyszenie w 2007 r. Prowadzi ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno – wychowawcze w powiecie kamieńskim i goleniowskim, do których dowożone są nasze dzieci z gminy Międzyzdroje. Wielkie słowa uznania i szacunku należy przekazać tym wszystkim, którzy pracują na rzecz osób niepełnosprawnych. Bardzo dziękujemy za pracę, zaangażowanie i piękne serce, to była prawdziwa uczta dla ducha. Na zakończenie chciałam przekazać słowa ks. Jana Kaczkowskiego „Walczcie o siebie. Nie dajcie się wdeptać kryzysom beznadziejności, chwilowej ciemności, walczcie o czyste sumienie i nigdy nie myślcie, że Bóg jest przeciwko Wam”.
Myślę, że do zobaczenia za rok.

Jadwiga Bober
Inspektor ds. społecznych i kultury fizycznej

Archiwalna Strona