Archiwalna Strona Wspomnienie - na 70-lecie szkoły przy ulicy Kolejowej - Nieruchomości, działki, sprzedaż, imprezy Międzyzdroje

wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

19 paź 2016

Byłam uczennicą tej szkoły w latach 1969-1977. Moją pierwszą wychowawczynią była pani Eleonora Derlatka, dyrektorką wówczas była pani Janina Gaj.

W klasie trzeciej wychowawstwo objęła pani Irena Podyma, a w klasie czwartej pani Antonina Madalińska, natomiast od klasy piątej wychowawczynią była pani Małgorzata Sembrat. Dyrektorem był wtedy pan Krzysztof Haftkiewicz.

Gdy po studiach szukałam pracy nauczyciela matematyki przyjął  mnie dyrektor pan Leszek Jakubiak. W trakcie mojego nauczycielskiego stażu moimi dyrektorkami były pani Irena Podyma i pani Teresa Purgal.

W ciągu siedemdziesięciu lat polskiej, międzyzdrojskiej szkoły przy ulicy Kolejowej spędziłam już  w jej murach 35 lat.  Każdy z nas: nauczycieli, pracowników,  absolwentów, uczniów ma wiele wspomnień związanych ze szkołą, bo przecież szkoła to życie, a życie to ustawiczna szkoła.

W ciągu 70 lat:

  • 2342 absolwentów opuściło  mury ośmioklasowej szkoły podstawowej,
  • 1035 absolwentów gimnazjum,
  • 150 nauczycieli pracowało w szkole podstawowej w  latach 1946-1999 (53 lata),
  • 72 nauczycieli w gimnazjum w latach 1999-2016 (17 lat)

Przez 70 lat  szkoła miała: 14 kierowników i dyrektorów, ale spotkać się niestety  możemy już  tylko z panem  Leszkiem Jakubiakiem, dyrektorem  w latach 86-91, panią Ireną Podyma,  dyrektorką w latach 91-97 i panią Teresą Purgal, dyrektorką podstawówki  od 97 do 99 i w latach 1999 -2002 dyrektorem gimnazjum i ze mną, która 15 rok pełni tę zacną funkcję. Pani dyrektor Janina Gaj była przez 11 lat dyrektorem 1963-1974, a 8 lat pan Bolesław Żelazowski (1978 – 1986).

Zatem z całym przekonaniem stwierdzam, że najspokojniejsze to czasy, gdy kieruję gimnazjum. Najspokojniejsze czasy, choć  bywało przecież różnie. Wiele zadań stało przed nauczycielami gimnazjum, wiele wyzwań  w tej nowej rzeczywistości, która nie zawsze pozwalała spać spokojnie.

Hasło naszego gimnazjum to: Semper in Altum – zawsze wzwyż. Zawsze – w nauce, sporcie, zachowaniu. I przez te wszystkie lata wypracowywaliśmy  to, by nasza młodzież osiągała sukcesy w dalszej drodze życiowej opuszczając mury szkoły, która dziś świętuje szczególny jubileusz.

Od lat, gratulując rodzicom, mówimy o korzeniach danych przez dom rodzinny i skrzydłach dodanych naszą pracą. Mamy informacje zwrotne, że wśród naszych absolwentów,  absolwentów gimnazjum, z których najstarszy rocznik, to trzydziestolatkowie  - są doktorzy nauk chemicznych, historycznych, radni, policjanci, inżynierowie, mechanicy…

Nasi uczniowie wcześniej byli: przedszkolakami w międzyzdrojskich Morskich Skarbach, uczniami szkół podstawowych od Szafera i Chrobrego. Wszyscy przyczyniliśmy się  do  ich rozwoju. Gimnazjum to tylko trzy lata, ale jest trampoliną w świat.

10 lat temu świętowaliśmy sześćdziesięciolecie, szkoła się nie zmieniła, my tylko trochę. Ale wiele zrobiliśmy : nadaliśmy imię gimnazjum, przez rodziców został ufundowany sztandar dla gimnazjum, organizowaliśmy wspólnie z profilaktyką Jesienne Biegi Przełajowe (już 19 edycji), organizowaliśmy dla szkół województwa Festiwal Ekologiczny współpracując z Uniwersytetem Szczecińskim, od pięciu lat organizujemy Festiwal Profilaktyczny skupiając się głównie na naszej młodzieży, działaliśmy na polu wymiany międzynarodowej z Serbią i Niemcami, przyznawana była przez Konwent Byłych Burmistrzów Międzyzdrojów nagroda pieniężna  dla wybitnego absolwenta, jak również fundowana nagroda dla najlepszego chemika.  Dwukrotnie nasi uczniowie z nauczycielką wiedzy o społeczeństwie  byli z wizytą w Brukseli. Gimnazjaliści w rywalizacji sportowej w powiecie zajmują corocznie miejsca na podium.

Jednak przede wszystkim pracujemy osiągając dobre efekty, widoczne w egzaminach gimnazjalnych – od lat wyniki z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych, matematyki i języka angielskiego są powyżej średniej powiatu i województwa. Myślę, że dajemy poczucie bezpieczeństwa naszym uczniom , bo jesteśmy wymagający, bo tacy byli również nasi poprzednicy w ciągu 70 lat.

O ogromnej pracy wykonanej przez 7 dekad  i jej wynikach świadczą puchary, zdjęcia, kroniki.  A  dla nas nauczycieli, pracowników obsługi, pracowników administracji,  osób będących na emeryturze, którzy zostawili w szkole część swojego życia najważniejsza informacja zwrotna,  to pamięć absolwentów i te dzień dobry powiedziane z uśmiechem!

W 2006 roku szkoła otrzymała imię Jana Pawła II.  W gabinecie dyrektora znajduje się  wykonany w ołówku przez byłą uczennicę Samantę Fiodorowicz  portret Jana Pawła II. Samanta doskonale ujęła błysk i uśmiech oczu człowieka, który ukochał młodzież.  
A my wszyscy jesteśmy dla młodzieży.

Archiwalna Strona