Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

Trasa nr 13 - Wokół Zalewu Szczecińskiego

 

Wokół Zalewu Szczecińskiego (Stettiner Haff Rundweg) to okrężna polsko-niemiecka trasa dla lubiących wypoczynek nad wodą. Część wschodnia całkowicie pokrywa się z trasa Blue Velo, wiele odcinków przebiega z bezpośrednim widokiem na wody Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego. Trasa zapewnia dużo możliwości obcowania z dziką przyrodą i obserwacji ptactwa, z którego słyną wody zalewu. Po drodze znajdują się liczne mariny, bukowe lasy Wolińskiego Parku Narodowego, a nawet osada Słowian i Wikingów. Warto zboczyć z trasy i odwiedzić jeden z punktów widokowych, szczególnie polecamy ten na wsteczną deltę Świny znajdujący się w m. Lubin. Po drodze odwiedzimy także Szczecin, Nowe Warpno, Wolin, Świnoujście, Międzyzdroje, Anklam i Ueckermünde.

...

Etap 2: Stepnica – Świnoujście 
Przebieg trasy: ze Stepnicy do Czarnocina jedziemy lokalną drogą asfaltową o znikomym ruchu. W Czarnocinie wjeżdżamy na szutrową trasę rowerową. Odcinek jest malowniczy, gdyż przebiega przy samym Zalewie – na wałach przeciwpowodziowych. Od Zagórza znowu poruszamy się lokalną asfaltową drogą. Na odcinku Wolin – Łubczewo trwa budowa trasy rowerowej, która będzie gotowa jesienią 2021 r. Tymczasem objazd wyznaczono lokalnymi drogami przez Mokrzycę Wielką. Trudność sprawi jedynie gruntowy odcinek pomiędzy Dargomyślem, a Łubczewem. Nad morze dojedziemy już ukończoną trasą rowerową, w części składającą się z dróg lokalnych, a w części z dróg rowerowych. W Międzyzdrojach ukończone jest 2,5 km drogi rowerowej na wyjeździe w stronę Świnoujścia. Następnie jedziemy starym szlakiem R-10 po leśnych gruntowych i szutrowych drogach.

Oznakowanie szlaku: umieszczono na odcinkach Czarnocin – Recław oraz Łubczewo – Międzyzdroje. Pozostałe odcinki nie są jeszcze oznakowane.

Transport: stacje kolejowe w Wolinie, Międzyzdrojach i Świnoujściu obsługują regionalne i dalekobieżne połączenia kolejowe z kierunku Szczecina oraz Świnoujścia. Ponadto w lewobrzeżnej części Świnoujścia znajduje się stacja Deutsche Bahn obsługująca połączenia z Niemiec. Ze Świnoujścia pływają promy do Ystad, Trelleborgu i na Bornholm.

Więcej na temat trasy: www.rowery.wzp.pl/wokol-zalewu-szczecinskiego 

Na podstawie źródła: www.rowery.wzp.pl


MapaFilm


Film