Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

Zlot PTTK w Międzyzdrojach

W ostatni weekend 17-19 września gościła w Międzyzdrojach grupa opiekunów szkolnych kół krajoznawczych z różnych miast województwa zachodniopomorskiego. XXII już edycja Zlotu miała charakter szkoleniowy, a rozpoczęła się od spotkania z panią burmistrz Beatą Kiryluk i przedstawicielami Wolińskiego Parku Narodowego – panią Anną Bajor i panem Markiem Szwarcem.

Polityka miasta skierowana jest na zapewnienie wczasowiczom wypoczynku nad morzem oraz szeregu różnorodnych atrakcji. Międzyzdroje zachowują charakter uzdrowiskowy zarówno w inwestycjach budowlanych jak i zagospodarowaniu terenów zielonych. Powstające nowe kwartały mieszkalne posiadają od razu pełną infrastrukturę – drogi wewnętrzne, place zabaw, sklepy. Promenada pozbawiona bud sklepikarzy, zastąpionych eleganckimi pawilonami oraz rekreacyjnymi terenami zielonymi z ciekawymi kompozycjami kwiatów i krzewów stała się wizytówką miasta i miejscem spacerów licznych kuracjuszy i wczasowiczów do późnych godzin wieczornych. Ścieżka w koronach wydm umożliwia również osobom na wózkach spacer w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Miasto promują pochodzący stąd celebryci, pisarze, aktorzy, reżyserzy, którzy zostawili ślad dłoni w Alei Gwiazd.

Od niedawna miasto może się pochwalić atrakcyjnym Oceanarium. Z promenady wózki zabierają chętnych do Bałtyckiego Parku Miniatur. Przyrodę Wolińskiego Parku Narodowego ukazują wystawy w Muzeum Przyrodniczym. Dyrekcja WPN przeniosła się do ośrodka Grodno II położonego w środku lasu, 8 km od Międzyzdrojów, tam też powstała atrakcyjna baza noclegowa w bezpośredniej bliskości morza.

O krajoznawcze aspekty imprezy zadbał przewodnik PTTK, pan Adam Jakubowski

Sobotnia wycieczka zaczęła się od spotkania z historykiem , panem Piotrem Oleksy i wprowadzeniem do trudnych lat powojennych na wyspie Wolin i postaw przebywających tu Polaków, Niemców i Rosjan. W niezwykle sugestywny sposób, pełen emocji, opowiadał o badaniach i wykorzystaniu broni V3 pan Piotr Nogala – kustosz muzeum w Zalesiu, prezentując zdjęcia i znaleziska zgromadzone w bunkrze. Z kolei grodzisko w Lubinie połączyło ponad tysiącletnią historię ze wspaniałym, rozległym widokiem na deltę wsteczną Świny. Historyczną część wycieczki dopełniła wizyta w Podziemnym Mieście, gdzie czynione były przygotowania do ataku państw bloku wschodniego na państwa NATO.

Dla wszystkich uczestników niesamowitym przeżyciem był kontakt z kijem i piłeczką na polu golfowym. Po krótkim instruktażu próbowali własnych sił, z różnym, niestety skutkiem. Istnieje możliwość nauki również dla amatorów, z czego jak zapewniają,  w przyszłości skorzystają.

Niedzielna wycieczka po mieście pokazała to, co było przedmiotem piątkowego spotkania i dyskusji – budowa nowego, okazałego ratusza, zrównoważone budownictwo mieszkaniowe i odświeżoną promenadę. Po krótkim spacerze ścieżką w koronach wydm wizyta w licznie odwiedzanym Oceanarium oraz Parku Miniatur. Przyrodnicze aspekty Wolińskiego Parku Narodowego, ciekawostki i wyjątkowe eksponaty szeroko omówił pan Adam Jakubowski.

W opinii uczestników, weekendowy pobyt w Międzyzdrojach obfitował w wiele niespodzianek i atrakcji, a zdobyta wiedza posłuży ubarwieniem zajęć w szkołach i podczas wycieczek klasowych. Nauczyciele i Oddział Zachodniopomorski PTTK jeszcze raz dziękują zaangażowanym w to przedsięwzięcie przedstawicielom Regionu.

Cykliczna impreza organizowana przez Oddział Zachodniopomorski PTTK w Szczecinie

Organizatorzy