Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

„Zbrodnie bez ciał….”, czyli spotkanie z Dianą Brzezińską

19 maja 2022 r. w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z pisarką kryminałów Dianą Brzezińską. Organizatorami byli Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Dyskusyjny Klub Książki. Moderatorkami wieczoru autorskiego były bibliotekarki, Anna Szymańska i Joanna Pałasz.

Na spotkaniu Diana Brzezińska powiedziała, że debiutowała dwa razy, pierwszy raz powieścią „Carpe diem” pod pseudonimem Diane Rose, a po kilku latach pod prawdziwym nazwiskiem książką „Będziesz moja”. Do tej pory wydała 8 książek, a jej najnowsza powieść „Nie odpuszczę” ukaże się już 1 czerwca 2022 r. Brzezińska nagrywa również podcasty, a z każdą kolejną powieścią szkoli swój warsztat i uczy się na błędach czytając wszystkie recenzje. Często się spóźnia, pisze w wolnych chwilach, ale terminy narzucone jej przez wydawnictwo są dla niej święte.

Diana Brzezińska, z zawodu prawniczka, porzuciła kancelarię prawną na rzecz pisania książek oraz pracy w Katedrze Studiów nad Bezpieczeństwem Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczy przyszłych policjantów m.in. na co mają zwracać uwagę przy „potencjalnych” samobójstwach, które później okazują się morderstwami. Autorka przyznała, że jest także w trakcie pisania pracy doktorskiej na temat zabójstw, w których ofiary chciały popełnić samobójstwo.

Pisarka pochodzi z Polic, a obecnie mieszka w Szczecinie. Akcje jej powieści toczą się w tych miastach, ponieważ łatwiej jej się pisze znając teren.

Podczas spotkania padały pytania o współpracę z Dyrektorem Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej Andrzejem Gawlińskim i wspólnie napisaną książkę „Zbrodnie bez ciał. Jest ciało – jest zbrodnia, nie ma ciała – nie ma zbrodni?”. Nagrywając jeden z podcastów pisarka poprosiła swoje wydawnictwo o konsultacje z Gawlińskim, którego poznała podczas jednego ze szkoleń, które prowadził. Brzezińska wzbudziła w nim zainteresowanie i nawiązali współpracę. Dzięki temu powstała  publikacja „Zbrodnie bez ciał…” , która w 100 % opiera się na rzeczywistych aktach sądowych i nie zawiera grama fikcji. Mimo to jest napisana językiem przystępnym dla każdego laika. Pisarka powiedziała, że większość skutecznego ukrycia zwłok jest czystym przypadkiem.

Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a autorka wpisywała dedykacje do książek.

Zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie, które odbędzie się już 23 czerwca 2022 r. Tym razem naszym gościem będzie Joanna Jax.

 

Bibliotekarze


Galeria zdjęć