Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

Tabletki zawierające jodek potasu trafiły do gminy Międzyzdroje

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu była tematem wideokonferencji wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego z samorządowcami, a następnie konferencji prasowej. Poinformowano, że dla samorządów województwa zachodniopomorskiego przeznaczono 2 608 230 tabletek z jodkiem potasu. Uwzględniając liczbę mieszkańców, turystów i uchodźców z Ukrainy, zapas tabletek wynosi 10 proc. i w razie potrzeby zostanie powiększony. Jak zapewnił wojewoda zachodniopomorski, na terenie województwa znajdują się 683 punkty dystrybucji tabletek. Do zdecydowanej większości samorządów tabletki zostały już dostarczone przez Państwową Straż Pożarną.

Tabletki zawierające jodek potasu trafiły między innymi do gminy Międzyzdroje. Gmina przygotowała również punkty wydawania preparatu, zgodnie z miejscem zamieszkania/zameldowania, w tym odrębny punkt dla cudzoziemców w siedzibie Urzędu Miejskiego, przy Placu Ratuszowym 1. Podobnie jak w innych gminach, punkty dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem zostaną uruchomione dopiero w momencie stwierdzenia zagrożenia przez państwowy system monitoringu. O tym zostaniemy poinformowani przez media publiczne. Oczywiście na oficjalnych stronach Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach niezwłocznie zamieścimy taką informację : www.miedzyzdroje.pl.

Na terenie Polski prowadzony jest stały monitoring mocy dawki promieniowania gamma oraz pomiary zawartości izotopów promieniotwórczych w środowisku i produktach spożywczych. System monitoringu funkcjonuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i pozwala na bieżące śledzenie sytuacji radiacyjnej na terenie kraju oraz wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń. W obecnej chwili nie stwierdzono stanu zagrożenia, wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu.

Stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeżeli zaistniałaby konieczność zażycia tabletek z jodkiem potasu, informacja o tym będzie przekazywana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów.

Gmina Międzyzdroje jest przygotowana na sytuację, w której konieczne byłoby podanie tabletek zawierających jodek potasu- choć pewnie, jak większość z Państwa mam nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Jednak w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wyłącznie pełnoletnim osobom, które się zgłoszą do punktu, zgodnie z rejonizacją. Osoba pełnoletnia będzie mogła pobrać tabletki dla pozostałych członków rodziny lub sąsiadów w wieku od 0 do 60 roku życia. Sposób dawkowania jest zamieszczony w załączonej broszurze informacyjnej  - mówi burmistrz Mateusz Bobek.

Warto pamiętać, aby w momencie potwierdzenia przez media publiczne informacji o stwierdzonym zagrożeniu  zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, ponieważ tabletki, w pierwszej kolejności wydawane będą osobom zamieszkującym naszą gminę. Każda osoba z dolegliwościami chorobowymi  bierze na własną odpowiedzialność wzięcie dawki. Warto w takich przypadkach wcześniej skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Lista punktów wydawania jodku potasu w gminie Międzyzdroje znajduje się poniżej.

Biuro Burmistrza Międzyzdrojów

 

Punkty wydawania jodku potasu w Gminie Międzyzdroje

Ulica / Sołectwo

Punkt wydawania

Część miasta Międzyzdroje, ulice:

Adama Mickiewicza, Bosmańska, Bursztynowa, Campingowa, Ignacego Krasickiego, Jana Pawła II, Krótka, Książąt Pomorskich, Ludowa, Morska, Parkowa, Plac Neptuna, Plac Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Plac Ratuszowy, Pomorska, Promenada Gwiazd, Romualda Traugutta, Światowida, Tadeusza Kościuszki, Turystyczna, Tysiąclecia Państwa Polskiego, Zdrojowa, Zwycięstwa

Osady: Biała Góra, Grodno

 

 

 

1. NZOZ „PARTNER MED.”

ul. Gryfa Pomorskiego 21-23

Międzyzdroje

Część miasta Międzyzdroje, ulice:

Bukowa, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Gintera, Elizy Orzeszkowej, Leśna, Lipowa, Marii Konopnickiej, Marii Skłodowskiej-Curie, Przy Wodociągach, Schody Świętego Piotra Apostoła,

 

2. Szkoła Podstawowa nr 1

ul. Leśna 17

Międzyzdroje

Część miasta Międzyzdroje, ulice:

Cmentarna, Emilii Plater, Góra Filaretów,  Kolejowa, Marii Dąbrowskiej, Piaskowa, Piastowska, Słowiańska, Stroma, Ustronie Leśne, Wiejska, Za Torem

 

3. Świetlica Iskierka

ul. Kolejowa 33

Międzyzdroje

Część miasta Międzyzdroje, ulice:

Adama Wodziczki, Aleja Róż,Armii Krajowej, Bałtycka, Bohaterów Warszawy, Cicha, Dąbrówki, Garażowa, Gryfa Pomorskiego, Komunalna, Mieszka I, Miernicza, Mikołaja Kopernika, Myśliwska, Niepodległości, Nowomyśliwska, Orla, Plażowa, Polna, Poprzeczna, Rybacka, Spokojna, Sportowa, Usługowa, Wczasowa, Wesoła, Wolińska

 

 

4. Przedszkole Miejskie,

ul. Myśliwska 13,

Międzyzdroje

Lubin

wszyscy mieszkańcy sołectwa Lubin

5. Świetlica, Remiza OSP

ul.Główna 1, Lubin

 

Wapnica

Turkusowa

6.Świetlica Wiklina

ul. Turkusowa 24, Wapnica

 

Wapnica

Jachtowa, Jodłowa, Mała, Okrągła, Pogodna

7. Szkoła Podstawowa nr 2

ul. Jodłowa 3, Wapnica

 

Wicko

wszyscy mieszkańcy sołectwa Wicko

8. Wicko/Zalesie

ul. Podgórna 7/4

 

Cudzoziemcy / Goście

9.Urząd Miasta

Plac Ratuszowy 1

Międzyzdroje

 


Publikacja

ulotka jod 2


Publikacja

ulotka jod 1