Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

SPOTKANIE Z ANNĄ MARIĄ ANDERS

Poniedziałek, 6 czerwca 2022r. na pewno zapisze się w pamięci naszej międzyzdrojskiej społeczności. Mieliśmy bowiem okazję gościć w Międzyzdrojach córkę generała Władysława Andersa Ambasador RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino Annę Marię Anders. Spotkanie pn. „Wspomnienie gen. Władysława Andersa” zorganizowane zostało przez Urząd Miejski i MDK pn. „Wspomnienie gen. Władysława Andersa”, a uczestniczyli w nim min. Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, młodzież naszych szkół, harcerze z X Szczepu Gniazdo ZHP Hufiec Ziemi Wolińskiej, radni, przedstawiciele jednostek samorządowych oraz lokalnych stowarzyszeń.

Była to również okazja do zaprezentowania pomnika Generała Władysława Andersa, rzeźby z brązu o wysokości 220 cm, która dumnie prezentuje się w Międzynarodowym Domu Kultury i ze względów pandemicznych nie trafiła jeszcze jak to wcześniej zaplanowano do Cassino we Włoszech.

W przedstawionym programie słowno – muzycznym wybrzmiały wiersze: „Litania na Monte Cassino „Przesłanie Pana Cogito” a w wierszu „Anders” autorstwa Andrzeja Cieciucha usłyszeliśmy:

Nie każdemu wielkiemu z wodzów generałów poeci piszą wiersze, a lud śpiewa pieśni,

Nie wszystkim bohaterom naród swe pomniki wznosi z czystej pamięci…

Anders umarł, a żyje w pieśni nieśmiertelny jak każdy wielki z królów i wodzów naczelnych, którzy nimi byli nie z tytułu – a z czynu!

Jak podkreślał podczas spotkania Burmistrz Mateusz Bobek - wspominając gen. Władysława Andersa nie możemy zapomnieć, jak wiele krwi zostało przelanej byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnej Polsce”. Wojewoda Zachodniopomorski dodał -  w obecnej rzeczywistości pokazaliśmy coś co przekazał nam gen. Władysław Anders – polskie umiłowanie wolności, wyciągając pomocną dłoń do ponad 3 mln. uchodźców z Ukrainy.   

 

Pani Anders odpowiadała na przygotowane przez młodzież szkolną pytania. Czy generał lubił sport np. piłkę nożną?  Jakim był tatą?  We wspomnieniach córki  Władysław Anders był zwykłym, ciepłym tatą, który odprowadzał córkę do przedszkola, chodził z nią do cyrku czy na lody, a sport stanowił ważną część jego życia, uwielbiał konie, był kawalerzystą.

 

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia, która wzbudziła zachwyt naszego gościa. Publiczność wysłuchała min. „Marsz Dywizjon 303”, „Marsz Monte Cassino”, „Marsz Bohaterów Westerplatte” czy utworu „Libertango”  Astora Piazzoli. Wspólne fotografie córki przy rzeźbie ojca to niezapomniany widok! 

Podsumowując, na koniec wizyty Pani Ambasador RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino jednoznacznie potwierdziła, że pomnik musi stanąć w Cassino w 80 rocznicę bitwy w 2024 roku, a właśnie dzięki takim inicjatywom jej ojciec nadal żyje nie tylko w jej pamięci.

 

Anetta Czyżak

UM Międzyzdroje


Film