Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

„Pomorze – migracje – transformacje. O potrzebie porównawczego patrzenia na świat i używania lornetki” – spotkanie autorskie z prof. Janem M. Piskorskim w międzyzdrojskiej bibliotece

2 marca 2032 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z historykiem Uniwersytetu Szczecińskiego, autorem publikacji z zakresu regionu prof. Janem M. Piskorskim.

Moderatorem spotkania był dr Piotr Oleksy mieszkaniec Lubina, historyk i pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Europy Środkowej. Nasz gość zwrócił szczególną uwagę, że należałoby dokonać fundamentalnych zmian światopoglądowych, aby region Pomorza Zachodniego stał się mentalnie „nasz” czyli polski. Istniało przeświadczenie, że my Polacy wzięliśmy ziemie zachodnie, lecz było to spowodowane przez decyzje podjęte poza nami. Piotr Oleksy zwrócił uwagę, że w pobliskim Lubinie jest obelisk Czesława Piskorskiego, który był ojcem naszego gościa. Był on krajoznawcą i popularyzatorem turystyki Pomorza Zachodniego. Jan M. Piskorski zwrócił uwagę, że wiele obiektów, ważnych dla regionu, które „odkrywał” jego ojciec i jego współpracownicy, znajduje się obecnie poza szlakami turystycznymi. Zwrócił też uwagę, że z pozoru zwykły przyrząd jakim jest lornetka, jest niezbędny w badaniach historycznych. Nie zawsze służy on do podglądania zwierzyny i ptactwa. Przez pryzmat lornetki historyk musi spoglądać na społeczeństwo z różnych perspektyw. Im bliżej lornetka sięga, tym więcej widzi się rzeczy nawet tych bolesnych. Punktem odniesienia tego jest właśnie Pomorze, w którym przenikały się wpływy różnych kultur. Obecnie za przykład współistnienia różnych kultur i adaptacji losów przesiedlonych są filmy Michała Majerskiego „Kraj mojej matki”, „Dom mojego ojca”. Przedstawiają one losy ludzi adaptujących się w nowych warunkach po II wojnie światowej, a są to sprawy wcześniej przemilczane, o których wcześniej nie mówiono. Jan M. Piskorski zwrócił uwagę, że w dane miejsce i ziemię wrasta się pokoleniami i wielkie problemy przesiedleń to temat nieskończony. Im bardziej poznawał świat tym więcej pojawiało się pytań i dociekań. Ważne miejsce powinna zajmować tzw. kultura morska jak np. w Szwecji, Niemczech czy Holandii, gdzie morze ma stałe miejsce w mentalności społeczeństw. U nas procesy te są w ciągłej sferze transformacji. Uważa, że należy walczyć z przeświadczeniem, iż Polska i Niemcy to odwieczni wrogowie. Przywołać można tu słowa dziennikarki Anne Applebaum, która zwracała uwagę że Polska jest jednym z państw, które nie mogą pozwolić sobie na słabość. dlatego też musi walczyć o godne miejsce w europejskiej rodzinie. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, przybyli goście mogli kupić książki prof. Jana M. Piskorskiego i otrzymać dedykację wraz z autografem. Serdecznie dziękujemy za przybycie mieszkańcom, gościom i pasjonatom historii ziem Pomorza Zachodniego.

 


Galeria zdjęć