Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

Niepowtarzalna wystawa bursztynów w Międzyzdrojach!

Dzięki nawiązaniu współpracy z p.Marcinem Makowskim ze Związku Miast i Gmin Morskich, już niebawem międzyzdrojanie oraz odwiedzający miasto turyści będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu o światowym formacie. Wystawa pn.,,Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność" trafi do Sali Pomarańczowej Międzyzdrojskiego Domu Kultury.

Jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowego lata, wśród  kilkuset eksponatów będzie można podziwiać najlepsze prace polskich i zagranicznych twórców, które stanowią przegląd współczesnego wzornictwa biżuterii z bursztynem bałtyckim.

Wystawę podziwiano już m.in. w  Mediolanie, Wenecji Monachium czy Brukseli oraz w kilku miastach Polski. Prezentowane również będą naturalne formy bursztynu bałtyckiego, inkluzje, misterne rzeźby wykonane z jednej bryły bursztynu, bursztynowe pióro Amber Rex. Zaprezentowane zostaną też repliki prawdziwych bursztynowych dzieł sztuki, takich jak m.in.: bursztynowe bransolety podarowane Michelle Obamie i Rodowi Stewartowi, naszyjnik Księżnej Kate i spinki Księcia Williama.

Tak jak koral nieodmiennie kojarzony jest z cywilizacją śródziemnomorską, a perły z Dalekim Wschodem i Oceanią, tak bursztyn bałtycki jest ważnym nośnikiem kultury materialnej Europy Północnej oraz historycznego dziedzictwa – nie tylko polskiego, ale także skandynawskiego, niemieckiego, rosyjskiego i litewskiego. Rzadko się zdarza, aby materiały tak silnie warunkowane wielowiekową tradycją wciąż były atrakcyjnym tworzywem dla współczesnych artystów sztuk użytkowych. Międzynarodowa selekcja obiektów artystycznych oraz autorskiej biżuterii zaprezentowane w ramach wystawy „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność”  jest obiecującą zapowiedzią nowej estetyki i nowej symboliki, której wyróżnikiem staje się unikatowość – jedna z cech charakteryzujących także bałtycki bursztyn- mówi Robert Pytlos z Gdańskiego Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta.

Wystawa będzie miała charakter czasowy, ale wierzę , że na długie lata zapadnie w pamięci wszystkich odwiedzających- mówi burmistrz Mateusz Bobek. Mam nadzieję, że współpraca Międzyzdrojów ze Związkiem Miast i Gmin Morskich będzie ustawicznie się rozwijać- dodaje.

 

Otwarcie wystawy zaplanowano na 21-go czerwca, a eksponaty będzie można podziwiać od godziny 13.00-20.00. Ceny biletów: 8 zł ulgowy (cena obejmuje osoby dorosłe z ważną Kartą Mieszkańca) oraz 12 zł normalny.

Koniec wystawy zaplanowano na koniec sierpnia br.

 

Biuro Burmistrza Międzyzdrojów