Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W MIĘDZYZDROJACH

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach rozpoczęliśmy w południe, mszą św. w intencji ojczyzny.

Po mszy, przy pomniku Trzech Krzyży Wileńskich oraz przy pomniku Marynarza, przedstawiciele Gminy Międzyzdroje, jednostek, szkół oraz instytucji złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

O godz.16:00 w Międzynarodowym Domu Kultury program pt. „Kocham Polskę” przedstawiły przedszkolaki oraz uczniowie ze szkół podstawowych nr 1 w Międzyzdrojach i nr 2 w Wapnicy. Wysłuchaliśmy wiersze i pieśni patriotyczne w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego „Morskie Skarby” oraz specjalnie na tę okazję przygotowany przez uczniów z Wapnicy pokaz mody patriotycznej. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierownictwem Aliny Poskart oraz Katarzyny Błocian przygotowali przedstawienie, rys historyczny odzyskiwania przez Polskę Niepodległości. Pojawiła się „Polska zakuta w kajdany”, Tadeusz Kościuszko, król Stanisław August Poniatowski, marszałek Józef Piłsudski.   

 Na zakończenie dla uczestników obchodów prawdziwa gratka - koncert pt. „Tango  Fogg – Niepodległa”, który jest wyrazem hołdu złożonego wielkiemu artyście - Mieczysławowi Foggowi . Koncert realizowany był w ramach dotacji dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina” w ramach zadania pn.”Sfinansowanie koncertu niepodległościowego pt. „Tango Fogg – Niepodległa”, z repertuarem: utwory Mieczysława Fogga, piosenki powstańcze, utwory autorstwa Mariana Hemara, Andrzeja Własta.”   

Projekt „Tango Fogg” tak recenzował prawnuk artysty Michał Fogg: tango Fogg to interesujące interpretacje, ciepłe brzmienia i nietuzinkowe aranżacje. Propozycja ta wydaje się tym ciekawsza, że choć świeża i oryginalna, w niczym nie odżegnuje się od piosenek śpiewanych przez mojego Pradziadka, pozwalając po raz kolejny odkryć piękno szlagierów z tamtych lat. Lat, których wspomnienia na zawsze pozostają bezcenne.

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie i obecność podczas Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach.

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje