Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

Kapsuła czasu, może nasza historia przetrwa dla przyszłych pokoleń międzyzdrojan?

Jak Państwo obserwujecie trwa remont Kościoła, w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Remont i renowacja oraz prace konserwatorskie i restauratorskie kościoła pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W trakcie prac przy renowacji krzyża na wieży kościoła Wykonawca odkrył, że jest zamontowana kapsuła czasu. Wspólnie postanowiliśmy, żeby komisyjnie ją otworzyć, co nastąpiło 29 czerwca 2024 r. To niesamowite, że osobiście tego dokonali: Mateusz Bobek burmistrz, Iwona Czyż – przewodnicząca Rady Miejskiej, duchowieństwo, przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Wykonawca. Prawdopodobnie czas zrobił swoje, praktycznie nic się nie zachowało. Nie ma też żadnych wzmianek o tym kiedy została zamknięta ta kapsuła i co zawierała. Czy pochodzi z okresu budowy kościoła - 1861/1862 r. czy też była zamontowana w innym czasie?

Otóż, ks. dr Mariusz Cywka Proboszcz Parafii wspólnie z Mateuszem Bobkiem burmistrzem Międzyzdrojów postanowili utrwalić teraźniejszość w nowej kapsule czasu, którą komisyjnie zamknęli w dniu 12 sierpnia 2024 r. i przekazali Wykonawcy robot do zamontowania i zamknięcia jej na wieży kościoła.

Dlaczego to zrobiliśmy? mówi Mateusz Bobek burmistrz Międzyzdrojów. „Bo chcemy w ten sposób przekazać późniejszym mieszkańcom ziemi, międzyzdrojanom jak wyglądał nasz świat, jak rozwijała się nasza gmina w XXI w. w latach 2023-2024 r., jakie mamy plany na przyszłość, jak spędzamy czas, co robimy i co jest dla nas ważne. Dlatego też umieściliśmy w kapsule materiały archiwalne Gminy Międzyzdroje i Parafii oraz rzeczy, którymi się otaczamy. Udokumentowaliśmy niektóre ważne wydarzenia, w wersji dokumentów na nośniku elektronicznym m.in.: uchwały, biuletyn informacyjny, wydawnictwa gminy, materiały promocyjne oraz audiowizualne. Każdy z nich zostawia w kapsule kawałek naszego świata, naszego miasta i ludzi – międzyzdrojan. Choćby jego namiastkę”.

Nasze chęci i możliwości ograniczała jednak pojemność kapsuły.

 

Ciekawe, czy kiedyś ktoś …  np. za 100 lat też otworzy tę kapsułę?. Czy zachowają się te materiały, które zamieściliśmy w kapsule, czy ktoś je przeczyta, czy odnajdzie w nich radość i przeniesie się w inny świat – w nasz świat?. Mamy jednak nadzieję, że ten czas zapisze się na trwale w kartach historii naszego miasta, naszej „małej ojczyzny” – Międzyzdrojów.

 

Jadwiga Bober

UM Międzyzdroje


Galeria zdjęć