Międzyzdroje
Facebook Projekty realizowane z funduszy zewnętrznych

BIAŁO – CZERWONA W MIĘDZYZDROJACH

Szanowni Państwo, Cieszę się niezmiernie, że udało nam się spotkać w tych wyjątkowych dniach, jakimi były Święto Flagi Rzeczypospolitej oraz Święto Konstytucji 3-go Maja. Konstytucji, która jest synonimem naszych aspiracji niepodległościowych.

Niepodległości, która jest z kolei fundamentem do wspólnego budowania naszej tożsamości, kultury i historii.

Dzień Flagi został wprowadzony ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku. Godnym podkreślenia jest fakt, że ustanowienie tego dnia zainicjował mieszkaniec Międzywodzia, p. Leszek Rodziewicz.

Na międzyzdrojskich ulicach, w słońcu mieniły się barwy biało- czerwone przypominając o tym, jak szczególne były to dni.

Powiewająca biało-czerwona flaga jest jednym z najważniejszych symboli naszego narodu.

Biel symbolizuje czystość, porządek i szlachetność. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, oznacza także odwagę i waleczność. W całości zatem możemy powiedzieć, że nasza flaga symbolizuje szlachetnego wojownika- odważny naród, który kieruje się najwyższymi wartościami.

O tych zapominać nam nie wolno ku czci tych, którzy oddali się walce o nasz kraj. O wolność. O niepodległość. O przyszłość. O swobodnie i bezpiecznie powiewającą biało-czerwoną.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2-go maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3-go maja.

 

Jestem przekonany, że każdy z nas dumnie spogląda na nasze barwy, wdzięczni losowi za wolność.   Za to, że w tak strasznym momencie dla Europy, jakim jest wojna w Ukrainie, jesteśmy bezpieczni. Niech biało- czerwona przypomina też wszystkim o wielkim sercu, jakim polski naród dzieli się ze wszystkimi, którzy potrzebują wsparcia.

Bardzo dziękuję Wszystkim za przybycie: Panu Wojewodzie Zachodniopomorskiemu Zbigniewowi Boguckiemu, Panu Wicewojewodzie Zachodniopomorskiemu Mateuszowi Wagemann, Pani Burmistrz Beacie Kiryluk, Pierwszemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji Panu insp. Ryszardowi Ganie,  Dyrektorowi oddziału IPN w Szczecinie Panu dr Pawłowi Skubiszy, Samorządowcom ze Świnoujścia oraz Dziwnowa, Panu Wójtowi Świerzna Radosławowi Drozdowiczowi, świnoujskiej  Orkiestrze, naszym wspaniałym harcerzom, mieszkańcom oraz przybyłym licznie turystom.

Z wyrazami największego szacunku dziękuję Panu Leszkowi Rodziewiczowi,  który przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy, za wybitne zasługi w propagowaniu historii Polski, za działalność społeczną na rzecz upowszechniania wiedzy o Polskich Symbolach Narodowych , 2-go maja odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Serdecznie gratuluję i jeszcze raz dziękuję - Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego szczególnego Dnia oraz wszystkim uczestniczącym w jego obchodach.

Chwała naszej Ojczyźnie i naszej najpiękniejszej BIAŁO-CZERWONEJ.

 

Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek