wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

13 sie 2020

Wydaje się, że często nie potrafimy docenić pracy Strażnika Miejskiego. Może dlatego, że jednym z jego zadań jest zwracanie uwagi na nieprawidłowości, pouczanie i ostatecznie także karanie mandatami, a tego przecież nikt nie lubi. Stąd też większość społeczeństwa traktuje Strażników Miejskich z pewną rezerwą surowo oceniając i nie inaczej jest w Międzyzdrojach. W kurorcie szczególnie w sezonie letnim ich praca to jednak niekończące się, wyczerpujące pasmo interwencji, które wprowadzają społeczny ład i często zapobiegają  zdarzeniom, które mogą się przerodzić w czyny zagrożone karami wynikającymi z kodeksu karnego. Jak przebiega praca Strażnika Miejskiego w Międzyzdrojach niech świadczy zapis tego co robili w miniony weekend, czyli w dniach 8 i 9 sierpnia. Łącznie tylko w tych dwóch dniach  Strażnicy Miejscy w Międzyzdrojach podjęli 182 interwencje, nakładając mandaty karne na łączną kwotę 8400 zł. 

 

        Jak to dość powszechnie da się zaobserwować wielu turystów, jak i przedsiębiorców nie stosuje się do obowiązujących przepisów, dlatego też w dniu 8 i 9 sierpnia w godzinach rannych funkcjonariusze Straży Miejskiej wspólnie z Policjantami z międzyzdrojskiego Komisariatu dokonali kontroli przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa w kilkunastu obiektach handlowych i gastronomicznych zlokalizowanych w okolicy mola i międzyzdrojskiej promenady. Natomiast w godzinach wieczorowo - nocnych Strażnicy Miejscy z Policjantami i pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim dokonywali kontroli dyskotek i pubów pod kątem przestrzegania obostrzeń wynikających z rozporządzenia o ustanowieniu ograniczeń, zakazów i nakazów w związku z wystąpieniem COVID-19.

         W sobotę interweniowano również  wobec 78 kierujących a w niedzielę w stosunku do 81 kierowców. Głównie unieruchamiano przy użyciu blokad pojazdy, które zaparkowano w miejscu zabronionym. Większość parkingów była zwyczajowo zapełniona, a kierujący turyści chcą przecież wjechać jak najbliżej plaży i nie zważają często na obowiązujące przepisy. Zapominają o zakazach, nagminnie parkują na skrzyżowaniach utrudniając tym samym przejazd innym uczestnikom ruchu drogowego. Dwukrotnie interweniowano także w związku z zastawionymi przez pojazdy bramami, które to uniemożliwiały wyjazd mieszkańcom z posesji.  

     Sześciokrotnie w czasie tego minionego weekendu interweniowano w związku z zakłóceniem spokoju przez osoby nietrzeźwe. Powodem jednej z interwencji był nietrzeźwy  mężczyzna śpiący na ulicy Bohaterów Warszawy. W sobotę  8 bm. Strażnicy Miejscy podjęli również interwencję w związku z dzieckiem zagubionym w tłumie turystów, w okolicach mola. Ujawniono także dwie osoby, które bez wymaganej przepisami prawa zgody trudniły się nielegalnym handlem.

    To tylko odnotowane zasadnicze interwencje podczas weekendu do których przecież trzeba doliczyć wielokrotne zwracanie uwagi i pouczanie podczas prowadzonych patroli i kontroli. W tak nielicznym gronie międzyzdrojskich strażników szczególnie w sezonie pracy jest mnóstwo, a do tego jak należy zauważyć towarzyszy im poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa.

Komendant Straży Miejskiej

Adam Bączek