wstecz

strefa mieszkańca

strefa turysty

30 mar 2017

Międzyzdroje to idealne miejsce dla wypoczynku, bogata przyroda Wolińskiego Parku Narodowego, wiele atrakcji, słoweński kurort Izola położona nad Adriatykiem na południu Słowenii, przy granicy z Włochami i Chorwacją na Półwyspie Istria. Istria ze względu na swoje położenie posiada niezwykłe walory turystyczne: ciepły śródziemnomorski klimat i  bezpośredni dostęp do morza. Te atrakcje spowodowały rozwój turystyczny Izoli . Ciepły klimat sprzyja również rozwojowi gospodarczemu w zakresie upraw winorośli i oliwek. Półwysep Istria słynie z lekkich białych win, oraz smakowitych oliw tłoczonych na zimno z  rodzinnych plantacji oliwek.
Naturalnym jest współpraca partnerska  tych dwóch nadmorskich miast, która realizowana jest od 2011 roku, a koordynatorem projektu współpracy miast  jest firma Green House Paweł Kranc.
W ramach wzajemnej współpracy w latach ubiegłych w Izoli oraz  Radovljicy  odbywały się wystawy prezentujące i atrakcje gminy Międzyzdroje i  różnorodność biologiczną  Wolińskiego Parku Narodowego p.t.: „Różnorodność w turystyce – Międzyzdroje/Wyspa Wolin” .  W Międzyzdrojach na promenadzie miała miejsce prezentacja Izoli, gdzie można było skosztować wyśmienite oliwy oraz wina produkowane w Słowenii. W Międzynarodowym Domu Kultury miała  miejsce wystawa  p.n.” Tożsamość Słowenii – design w służbie Państwa”, której uroczystego otwarcia dokonał Ambasador Republiki Słowenii.
Wola kontynuowania współpracy i jej rozszerzenia, została oficjalnie potwierdzona podpisanym  w dniu 27 marca br. przez Burmistrza Międzyzdrojów oraz Župana Izoli  Porozumieniem o współpracy, które nastąpiło w szczególnych warunkach. Dzięki staraniom koordynatora projektu, oficjalne podpisanie Porozumienia odbyło się podczas odbywającego się w Lublanie Polsko-Słoweńskiego Forum Inwestycyjnego. Forum zaszczycił swoją obecnością, przebywający w oficjalnej delegacji w Słowenii  Prezydent Polski Andrzej Duda, który wraz ze słoweńskim prezydentem Borutem Pahorem zachęcał słoweńskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce.
W ramach podpisanego Porozumienia partnerzy będą rozwijali współpracę w dziedzinie edukacji, ekologii, kultury, sportu i promocji turystycznej. Delegacja Międzyzdrojów została oficjalnie zaproszona do Izoli, gdzie  na miejscu szczegółowo omówiono możliwości wzajemnego pozyskiwania środków unijnych. Szczególnym zainteresowaniem obu stron cieszyła się propozycja wymiany młodzieży szkolnej oraz organizacji obozów sportowych, jak również  możliwość kształcenia młodzieży na poziomie szkoły średniej w obu krajach, w ramach przyznanych indywidualnych stypendiów uczniowskich. O wynikach spotkania w formie udzielonego wywiadu do regionalnej słoweńskiej telewizji poinformowali Burmistrzowie:  Igor Kolenc oraz Leszek Dorosz.
Podczas pobytu delegacja miała okazję szczegółowo zapoznać się z formą prowadzenia  Informacji Turystycznej w Słowenii  - w Izoli oraz w Bohinju ( teren Alp Julijskich ). Jednym z elementów programu pobytu w Bohinju było nieformalne spotkanie z  Županem Bohinja Francem Kramarem. Podczas spotkania nastąpiła wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia działań na terenach objętych parkiem narodowym. Bohinska Dolina to teren objęty Triglavskim Parkiem Narodowym oraz programem Natura 2000. 
Kolejne spotkanie planowane jest we wrześniu 2017r. w Międzyzdrojach oraz Berlinie. Burmistrz  Igor Kolenc zaproponował wspólne spotkanie z partnerem  Izoli z Niemiec ( dzielnica  Berlin Treptow), które może w znaczący sposób wpłynąć na wspólne pozyskiwanie środków z UE.  

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje